W czwartek dzieci z grupy ,,Motylki’’ odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach przy ul. Ściegiennego. Wyjazd był bardzo wyjątkowy, bowiem podróżowaliśmy autobusem komunikacji miejskiej. Dzieci grzecznie oczekiwały na przystanku autobusowym na przyjazd właściwego autobusu, linii nr 30. Ku uciesze dzieci na przystanek podjechał przegubowiec. Ostrożnie zajęliśmy miejsca i zza szyb obserwowaliśmy nasze miasto. Mijaliśmy miejsca, które zapadły dzieciom w pamięci ze spacerów z babcią, dziadkiem lub rodzicami. Po krótkiej podróży dotarliśmy do biblioteki. Tuż przed wejściem do budynku poznaliśmy książkom@t, czyli urządzenie, które umożliwia odebranie zamówionych elektronicznie książek. Następnie, poinformowani o zasadach zachowania się w bibliotece ruszyliśmy z Panią Małgosią zgłębiać tajniki wszelkich zakątków biblioteki. Wycieczka edukacyjna wśród regałów wypełnionych niezliczoną ilością książek była bardzo emocjonującym przeżyciem dla Motylków. Dzieci poznały działy biblioteczne i zawód bibliotekarza. Odwiedziły czytelnię oraz magazyn z olbrzymimi przesuwnymi regałami korbowymi. Poznały także zasady wypożyczania książek oraz jak wygląda karta czytelnika. Zobaczyły kilkusetletnie katalogi pisane ręcznie i katalogi elektroniczne wyszukiwane z pozycji komputera. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci wzięły udział w zajęciach na temat „Książka mój przyjaciel”. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły z tym zagadnieniem, a znajomość bajek była wprost niesamowita. Dzieci zaliczyły kolejną dobrą lekcję wartościowej wiedzy. Dla wielu Motylków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci odnalazły tu działy oraz pozycje biblioteczne, które spełniają ich zainteresowania. Przedszkolaki zapewniły, że powrócą tu z Rodzicami, bo wiedzą, że kto czyta książki jest bogaty i żyje więcej niż jeden raz...