„W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” - w ten sposób zaczęła się piękna, czeska bajka, Vaclava Ćtvrteka, na którą wybrały się dwie starsze grupy przedszkolaków: Motylki i Biedronki.

Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. A.Mickiewicza, zabrali przedszkolaki na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

Spektakl przyciągnął uwagę najmłodszych widzów barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Gra świateł oraz efekty specjalne wzbudzały ogromne emocje. Dzieci żywo reagowały na wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wśród młodych widzów wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. Piosenki śpiewane przez aktorów zachęcały do wspólnej zabawy i wprawiały w dobry nastrój.

„Jak Rumcajs Cypiska uratował” to rozśpiewany i roztańczony, barwny spektakl niosący ze sobą niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobro, sprawiedliwość, lojalność, rodzinę, poszanowanie godności ludzkiej oraz życie w harmonii z otaczającą nas przyrodą.