W czwartekowy poranek Motylki i Biedronki powitało piękne słoneczko zapowiadając udaną wycieczkę przyrodniczą do nadleśnictwa Sufraganiec. Początkowo uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych z panią Magdą, która opowiadała o życiu lasu oraz pracy leśnika. Wykonaliśmy nawet opaski z wybranym zwierzątkiem. Pani leśnik pokazała nam podopiecznych, które z różnych powodów potrzebowały pomocy i musiały trafić do pogotowia leśnego: jeże, popielice szare, wiewiórki. Te ostatnie karmiliśmy mieszanką orzeszków, oj było przy tym atrakcji, gdy wiewiórki wesoło przeskakiwały po ścianach woliery. Następnie przenieśliśmy się do sali ekspozycyjnej, w której mogliśmy podziwiać realistyczne okazy przyrody lokalnej oraz charakterystycznej dla Puszczy Świętokrzyskiej: dziki, jelenie, sarny, wilki, borsuki, kuny, lisy, zające oraz różne gatunki ptaków i drzew.

Pogoda nam dopisała dlatego ruszyliśmy leśnym szlakiem wzdłuż potoku Sufraganiec. Było ciepło, a przebijające promienie jesiennego słońca odkrywały przepiękne leśne obrazy. Dzieci widziały paśnik, budki lęgowe, żeremię bobrów, przyglądały się niejadalnym grzybom, nasłuchiwały odgłosów ptaków. Śpacer ścieżką był doskonałym miejscem do obserwacji przyrody, uwrażliwił dzieci na walory przyrodnicze i różnorodność otaczającego świata.