Informacje

     Warszawa, 8 listopada 2018 roku

                                                                         

Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska                                        Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                       Główny Inspektor Sanitarny

DRODZY RODZICE

 W ZWIĄZKU Z NOWYMI USTALENIAMI
DLA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
W DNIU 12 LISTOPADA BR.
( PONIEDZIAŁEK)
NASZE PLACÓWKI  NIE PRACUJĄ

rekord dla niepodleglej ostateczna

9 listopada br. to w naszym przedszkolu dzień w którym obchodzimy święto Niepodległości dlatego proszę o przygotowanie odświętnych - galowych strojów dla dzieci.

godz. 10.30 Uroczysta Akademia w wykonaniu Promyczków

11.11  Rekord  dla Niepodległej

15.30 Akademia dla Rodziców  Promyczkowych z okazji święta grupy

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Wychowawcy i Pracownicy Oświaty
 ZAPROSZENIE
     15 października 2018 roku o godz. 18.30 w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 w Kielcach odbędzie się msza święta z okazji Dnia Nauczyciela. Po Eucharystii będzie koncert pt. Jesteście potrzebni. Wystąpi przed nami Michał Bojczuk – utalentowany 19 – latek pochodzący z Kielc i  mieszkający na stałe w Skarżysku. Od 14 lat śpiewa, ćwiczy w Domu Kultury Zameczek w Kielcach, pod okiem pana Andrzeja Wolskiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali w Portugalii, na Teneryfie, w Estonii, na Malcie i wielokrotnie w Czechach. Jako gość zaproszony występował nie tylko na scenach polskich, ale również m.in. we Włoszech i na Słowacji. Dla Nauczycieli zaśpiewa kilka najpiękniejszych piosenek. W tle  wysłuchamy krótkich fragmentów z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas pielgrzymki do Ojczyzny w Łowiczu 14 VI 1999 roku.     
Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.             

Ks. Waldemar Wiśniowski – diecezjalny duszpasterz nauczycieli

Zajęcia tematyczne w grupach
Prace plastyczne
Dekoracja tematyczna
PIĄTEK – DZIEŃ PAPIESKI
Uroczysta Msza św. dziękczynna za dar Jana Pawła II dla dzieci - w placówce. 
W czasie Mszy św. będziemy także powierzać Bogu cały zespół pracowników z okazji Święta Edukacji.
Poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II.

Na zakończenie świętowania papieskie kremówki /wersja dla dzieci/